Informace pro samoplátce zdravotního pojištění – OSVČ a OBZP

Zdroj: VZP  – V souvislosti se zvýšením částek minimálního pojistného OSVČ a pojistného OBZP upozorňujeme, že částky v nové výši je nutno odvést už za leden 2021.

Termín splatnosti je pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) i osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. Lednovou platbu ve správné výši je tedy nutno odvést mezi 1. lednem a 8. únorem, a to na správný účet pojišťovny.

Výše minimální zálohy OSVČ se každý rok mění, protože je navázaná na průměrnou mzdu v národním hospodářství. Pro rok 2021 činí průměrná měsíční mzda 35 441 Kč, takže již od 1. 1. 2021 se minimální záloha OSVČ zvyšuje na 2 393 Kč.

Pokračovat ve čtení →

Činnost přerušilo skoro 100 tisíc živnostníků, což je v meziročním srovnání nárůst o 43 %

Dnešní Hospodářské noviny přinesly znepokojivé statistiky. Podnikání loni přerušilo 99 329 živnostníků, což je v meziročním srovnání nárůst o 43 %. Nejvíce podnikatelů ukončilo podle poradenské společnosti Bisnode svoji činnost ve druhé polovině roku. Nejčastěji byznys ukončovaly kvůli koronakrizi firmy v maloobchodě a službách nebo ve stravování. Opavský živnostenský úřad byl též zahlcen i opakovanými žádostmi o přerušení a znovuobnovení živností podle toho, jak vláda informovala o kompenzacích a dalších opatřeních.

Další zprávu o živnostnících dnes vydaly LN, a sice k paušální dani. K využívání paušální daně se pro letošní rok přihlásilo 57 826 živnostníků, uvedlo ministerstvo financí. Podnikatelé s ročním obratem do 1 mil. Kč se mohli k paušálnímu
zdanění registrovat do pondělí. Začínající živnostníci nebo ti, kdo svoji podnikatelskou činnost letos obnoví, mohou využívání paušální daně Finanční správě ohlásit i v průběhu roku.

Stát vyplatil podnikatelům 110 mld. korun, méně než předpokládal

Praha, HK ČR, 12. ledna 2021 – Z analýzy dat o pokladním plnění státního rozpočtu za rok 2020, kterou provedla Hospodářská komora, vyplývá, že kompenzace podnikatelům v souvislosti s vládními kroky proti koronaviru v loňském roce činily 110 mld. Kč. Stát přitom již v květnu loňského roku avizoval, že dohromady podnikatele a zaměstnance podpoří sumou 1,2 bilionu korun. Z toho skoro 90 mld. korun měla být přímá podpora a téměř 145 mld. Kč podpora formou daňových úlev a odkladů plateb. Z analýzy tak vyplývá, že pomoc státu určená pro podnikatele a zaměstnance soukromého sektoru je o zhruba 40 % nižší, než byla vládou deklarována na jaře loňského roku.Pokračovat ve čtení →

ONLINE SETKÁNÍ ČLENŮ OHK OPAVA 22.1. 2021 OD 8.30

Tradičně se můžete těšit na přehled hlavních novinek v legislativě platných od 1.1. 2021 v podání JUDr. Vítka, Ph.D. a dozvědět se více o službách právní kanceláře s regionální působností, kterou zastupuje.

Po tomto hlavním tématu představí OHK Opava své hlavní projekty pro rok 2021

Ročenku – Merkurova křídla 2021 – Veletrh povolání 2021 – Nové studijní obory a možnost zapojit se do pracovních skupin OHK Opava

Z  LEGISLATIVNÍCH NOVINEK UVÁDÍME MALOU OCHUTNÁVKU:

Zrušení superhrubé mzdy.

Klouzavá progresivní sazba daně prostřednictvím dvou sazeb ve výši 15 % a 23 %.

Zvyšuje se základní sleva na dani. Pro 2021 činí 27 840 Kč, pro rok 2022 vzroste na 30 840 Kč. Ruší se i limit pro daňový bonus 60 300 Kč. Nově se rodinám s více dětmi vyplácí bez omezení. Průměrná mzda pro rok činí 35 441 Kč.

Základní sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin činí od 1. ledna 2021 nejméně 15 200 Kč za měsíc nebo 90,50 Kč za hodinu.

Přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti bude od roku 2021 výhodnější.  ….. a další

ODKAZ PRO PŘIPOJENÍ SE  https://meet.google.com/pfq-sojq-vii

OD 8.20 VÁS BUDEME PŘIPOJOVAT

Hospodářská komora navrhla vládě úpravy programu COVID Gastro

Vládou schválený kompenzační program COVID – Gastro – Uzavřené provozovny opomíjí podporu těm podnikatelům, kteří se jako dodavatelé uzavřených provozoven ocitli v problémech. Koncept 400 korun na zaměstnance také nedostatečně zohledňuje ty podnikatele, jejichž obchodní model nepředpokládá mnoho pracovních sil, příkladem jsou lyžařské areály nebo fitness centra.  

„Vzhledem k rozpočtovým omezením i potřebě operativního řešení, které by v praxi alespoň dílčím způsobem odzkoušelo využívání univerzálního kritéria obratu, navrhujeme pilotně rozšířit v pondělí vládou schválený program COVID – Gastro – Uzavřené provozovny. V rámci tohoto programu by byla vedle mechanismu, kdy stát bude vyplácet uzavřeným provozovnám 400 Kč na den na zaměstnance, ještě jedna alternativa. Ta by byla založená na dotaci ve výši určitého procenta z prokázaného poklesu příjmů. Parametry této alternativy by byly zvoleny tak, aby v jejím rámci spočítaná případná pomoc státu představovala spíše poslední záchranu,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že díky této variantě v programu by na podporu dosáhli i ti podnikatelé, jejichž obchodní model nepředpokládá masivní nasazení pracovní síly.Pokračovat ve čtení →

Živnostníkům může ulevit paušální daň, firmám stravenkový paušál

Zdroj LN: Živnostníci budou moci od letošního roku využívat paušální
daň, která slučuje platby daně a odvodů do jediné platby. Systém, který v roce 2016 představila Hospodářská komora, by měl podnikatelům ulevit od administrativy. Paušální daň se týká OSVČ, které nejsou plátci DPH a jejichž roční příjmy nepřesahují 1 mil. Kč. Termín pro přihlášení k paušální dani je 11. ledna.
Stravenková revoluce 2021. Od ledna mají české firmy novou možnost, jak svým zaměstnancům přispívat na stravování. Místo klasických papírových kuponů budou moci podnikatelé pracovníkům na stravné přispívat formou finančního příspěvku přímo k výplatě. Podle ministerstva financí stravenkový paušál řadě firem uleví od výrazné administrativy a poplatků, které jsou s klasickými stravenkami běžně spojené.

 

Na 127 podnikatelských organizací v Hospodářské komoře žádá vládu o jednu administrativně jednoduchou kompenzaci pro podnikatele

Praha, 17. prosince 2020 – Hospodářskou komorou zastřešených 127 oborových podnikatelských svazů, unií, asociací, klastrů a řemeslných cechů, jejichž více než 25 tisíc členů zaměstnává 3,3 milionu zaměstnanců, dnes požádaly vládu, aby s Hospodářskou komorou otevřela diskusi o úpravě parametrů a sloučení kompenzačních programů do jediné podpory. Ta má být administrativně jednoduchá na straně podnikatelů i státní správy. Pomoc má řešit také problém, kdy stát kompenzuje jen část nákladů uzavřeným provozovnám, ale neřeší přežití podnikatelů. Situaci podle firem zhoršují celospolečenské mýty.

Podle prvního mýtu stát z avizované částky 1,2 bilionu korun podstatnou část vyplatil podnikatelům a plánovaný schodek státního rozpočtu je způsoben právě podporami pro podnikatele.

Hospodářská komora proto vypracovala analýzu vládní podpory podnikatelům za rok 2020. Z ní vyplývá, že z plánovaného celoročního schodku státního rozpočtu v částce 500 mld. korun tvořily ke konci listopadu kompenzace podnikatelům v ČR v souvislosti s koronavirem pětinu. Z toho ale podpora fakticky adresovaná firmám prostřednictvím výdajů veřejných rozpočtů činila pouhých 14,7 mld. Kč. Cestou daňových a pojistných úlev ušetřili podnikatelé 84,2 mld. Kč. Část těchto úspor je ale jen pouhým odkladem plateb, které podnikatelé budou muset stejně uhradit.

Pokračovat ve čtení →

Jednání HK ČR s ministerstvy – boj o Antivirus a lepší podmínky pro živnostníky

Zástupci Hospodářské komory o víkendu jednali s vicepremiérem, ministrem průmyslu a dopravy Karlem Havlíčkem a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou o úpravě kompenzačních programů pro podnikatele. Ti své návrhy na podporu české ekonomiky představili také na dnešním jednání tripartity.

„Řada podnikatelů již vyčerpala veškeré rezervy a současná epidemická situace, bohužel, přinese další omezování ekonomiky a riziko dalšího propouštění. Během víkendu jsme intenzivně jednali s představiteli vlády a téma podpory ekonomiky bylo hlavním bodem dnešní tripartity. Vzhledem k tomu, že vláda dnes rozhodne o dalším uzavření řady sektorů ekonomiky, považujeme za klíčové, aby zároveň dnes schválila jasné podmínky další pomoci. Za klíčové považujeme prodloužení programů Antivirus A+ a B po celou dobu platných omezení provozů a obnovení programu Antivirus C, tedy odpuštění odvodů sociálního pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců. Zároveň prosazujeme, aby se na stejnou dobu prodloužil program Covid-nájemné pro všechny uzavřené podniky bez dosavadních omezení a dokončily se rozpracované programy, jako je např. Covid-veletrhy. Nejvíce postižené obory jako je gastronomie, cestovní ruch a jejich dodavatelé musí mít šanci přežít současnou situaci a rozšíření programů pomoci tomu musí odpovídat,“ poznamenal viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Hospodářská komora zároveň prosazuje zvýšení kompenzačního bonusu pro živnostníky na 1 000 Kč z dnešních 500 Kč denně.

Pokračovat ve čtení →

Vláda od pátku znovu zpřísní opatření. Obchody a služby ale zůstanou otevřené

Opět od 18.12. budeme muset zůstat doma mezi 23.00 a 5.00.

Co se hlavně dotkne podnikání? Co hotely a restaurace?
Hotely a restaurace budou muset znovu zavřít. Pouze výdejní okénka restaurací budou smět být otevřena mezi 5.00 a 23.00, ale nesmějí prodávat alkoholické nápoje. Na veřejnosti je zakázáno konzumovat alkoholické nápoje. Služby lze provozovat za dodržení 3R.

Týká se změna také malých obchodů a provozoven služeb?
Ne, ty budou smět nadále zůstat otevřené za dosavadních podmínek (dezinfekce, dvoumetrové rozestupy, 15 metrů čtverečních prodejní plochy na jednoho člověka).

Sport a volnočasové aktivity
Jak to bude s provozem lyžařských areálů?
Vleky se letos mohou spustit také tento pátek. Ani v zimních střediskách ale nebudou smět být otevřené hotely ani restaurace.

Bude se smět sportovat ve vnitřních prostorách?
Ne, tato sportoviště budou opět pro potřeby amatérů uzavřena. Navíc se opět musí zavřít sauny. Také venku nebude smět trénovat více než šest lidí najednou.
Lze si dopřát masáž, ale za dodržení hygienických opatření.
A co návštěvy kulturních akcí, muzeí a galerií?
Letošní svátky strávíme bez kulturních akcí. Kromě dlouhodobě zakázaných koncertů, divadelních a filmových představení se po dvou týdnech opět uzavřou muzea a galerie.

Podrobněji k tomu, co platí a neplatí při stupni PES 4 se nejvíce dozvíte na https://covid.gov.cz/situace/obchod-sluzby