Zaměstnanci – aktivní pomoc firmám a živnostníkům

Informace k testování zaměstnanců

 • Od 24.5.2021 nesmí být antigenním testem testovány osoby, které v posledních 180 dnech měly PCR test na COVID-19 pozitivní. Doposud to bylo 90 dnů. Pozor, v některých médiích je mylně informace, že se jedná o 6 měsíců. Nejedná – je to 180 dnů. Tyto osoby pokud se testování zúčastní, tak to na místě nepoznáme, ale pojišťovna je pak zpětně neproplatí.

  Dále osoby, které mají alespoň 22 dnů od první dávky očkování proti COVID-19 nemusí být testovány antigenním testem a prokazují se kartičkou, kde mají testování zapsáno (tam kde je to požadováno). Testovány ale být mohou.

  Slovensko a Polsko  aktuálně

Vycestování na Slovensko

Doporučujeme se před cestou na Slovensko seznámit s informacemi o aktuálně platných opatřeních na území Slovenské republiky, která  jsou přehledně  zveřejněna na webových stránkách  Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky a rovněž na stránkách Karanténne opatrenia a cestovanie.

 Návrat do ČR

Pro návrat českých občanů do ČR platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník na webových stránkách MZV ČR.

Vycestování do Polska

Od 15 maja br. obowiązują nowe zasady wjazdu z Polski na terytorium Czech. Nadal możliwy jest wjazd do Czech na okres nieprzekraczający 12 h z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, urzędowych lub zawodowych (przy okazaniu dokumentu potwierdzającego cel przyjazdu), bez obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19. Umożliwiono swobodny TRANZYT drogą lądową z Polski przez Czechy do 12 h.

Aktualizované informace o cestování do jednotlivých zemí je možné najít na stránkách Ministerstva zahraničních věcí (konkrétní stát vyhledáte v rozcestníku zde asi v půlce stránky, k vyhledání abecedně).
Na tomto webu jsou zároveň podmínky pro vycestování do jednotlivých zemí podle aktuálního rizika nákazy 
(mapa s barevně vyznačenými státy podle rizika nákazy).

V případě nejasností doporučuji využít linku Informačního centra pro cestování do zahraničí: od pondělka do pátku 8:00 – 16:00 tel. č. 222 264 222

Potřebujete sdílet zaměstnance ?

Know-how a zkušenosti k tomu, jak provést, co se osvědčilo mezi členskými firmami, Vám zprostředkuje Váš partner v podnikání – OHK Opava – pište nebo volejte na reditelka.ohk@opava.cz, 720 033 015

Chcete si vychovat nové zaměstnance ze středoškoláků? Přidat jim do osnov, co potřebujete? 

I zde máme hotový manuál a nadšence, kteří Vám s tím pomohou a navedou Vás. Už to funguje, už se to děje. Pojďte do toho s námi. Know-how a zkušenosti k tomu, jak provést, co se osvědčilo, kterou školu oslovit, zajistit pro Vás obsahovou náplň odborných předmětů, na které „naroubujete“ své kvalifikační požadavky, … to vše Vám zprostředkuje Váš partner v podnikání – OHK Opava – pište nebo volejte na reditelka.ohk@opava.cz, 720 033 015

Více v reportáži TV Polar https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000024205/chybejici-technicke-profese-doplni-absolventi-nove-vzniklych-oboru

Mechanik seřizovač vstřikovacích lisů pro KSR

 

Hledáte zaměstnance nebo se chystáte propouštět? 

Je tu aplikace moje-misto.cz, kde je registrováno na 100 firem z MSK a denně přibývají seznamy pracovníků, které si jednoduše vyfiltrujete. Pro propouštěné nabízí profesionální poradenství – znakem vyspělé firemní kultury je i to, jak přistupujete k propouštěným.

Program podpory zaměstnanosti při Úřadu práce 

 1. Podpora flexibilního zaměstnávání (FLEXI) Podpora flexibilního zaměstnávání (uradprace.cz)
 • Možnost dotací na zajímavých místech  – např. sdílené pozice, generační tandem…..
 • Sdílené pracovní místo – Zaměstnavateli, který uzavře se svými zaměstnanci písemnou dohodu podle § 317a zákoníku práce, může ÚP ČR poskytnout finanční příspěvek formou refundace vzniklých mzdových nákladů. Příspěvek bude poskytován maximálně po dobu 12 měsíců. Sdílených pracovních míst může být u zaměstnavatele vymezeno několik. Podporovány budou zejména osoby se zdravotním postižením, osoby starší 60 let, osoby pečující o dítě do 10 let věku a osoby pečující o osobu v některém ze stupňů závislosti stanoveným zvláštním právním předpisem.
 • Společensky účelné pracovní místo vyhrazené (SÚPM) – generační tandem – podstatou je podpora přenosu pracovních zkušeností na osoby vstupující na trh práce bez předchozích pracovních zkušeností a delší zaměstnatelnost starších osob
  v předdůchodovém věku. U zaměstnavatele je tak zajištěno zapracování nově přijímaného zaměstnance (uchazeč o zaměstnání) provedené stávajícím zaměstnancem (zájemce o zaměstnání), kterému vznikne nárok na starobní důchod v období do 36 měsíců, a který je zároveň ohrožen ztrátou zaměstnání. Příspěvek je poskytován minimálně na dobu 6 měsíců a maximálně na dobu 12 měsíců.

Kontakty:

Sabina Kurková                    / 950 142 477 / sabina.kurkova@uradprace.cz

Veronika Dudašíková, Mgr. / 950 142 406 / veronika.dudasikova@uradprace.cz

Zahraniční zaměstnanci 

Chcete poradit? Dozvědět se více? Je tu Adam Kříž, člen představenstva OHK Opava, který se problematikou zabývá, má přehled a udělá pro Vás maximum.  Schůzku Vám domluvíme u nás na OHK, pište na reditelka.ohk@opava.cz 

 

 

 

Ochranné pomůcky

S ohledem na opatření platné od 25. února ve smyslu povinného nošení roušek a respirátorů ve zdravotnických zařízeních, obchodech, prostředcích hromadné dopravy aj. a tím zvýšeného zájmu veřejnosti o nákup ochranných prostředků, nabízím možnost zajištění sortimentu z tuzemské i zahraniční výroby prostřednictvím portálu HK ČR. Více informací k zajištění ochranných pomůcek a procesu objednání a zprostředkování nákupu naleznete ZDE. K dispozici je vám rovněž burza nabídek či tipy na využití moderních technologií v boji s koronavirem.